Filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kliknutím mapku aktivujete
Logo Filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie
O místu:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je doložen k roku 1359, a to jako farní pro obce Krňovice, Štěnkov, Běleč a Bělečko. Farnost zanikla za husitských válek a kostel byl připojen jako filiální k farnosti třebechovické. Původně dřevěná stavba roku 1778 vyhořela a byla záhy nahrazena novou, zděnou (1781−1783). V kostele byl Josefem Kramolínem namalován iluzivní oltář stejně jako ve farním kostele sv. Ondřeje v Třebechovicích. Roku 1835 však požár poničil věž, střechu, vnitřní vybavení i zvony. Kostel byl nově opraven v letech 1836−1837.

Kostel má obdélníkovou loď a pravoúhlé kněžiště. K němu na jižní straně přiléhá sakristie. Kostel je bez věží, na střeše je umístěn pouze čtyřboký sanktusník se zvonem z první poloviny 20. století. (Několik původních zvonů vzalo za své při požárech, novější byly rekvírovány za 1. světové války, podobně jako cínové píšťaly varhan).

Na rámovém hlavním oltáři je umístěn obraz Nanebevzetí P. Marie z roku 1848 od Josefa Honka. V interiéru kostela zaujme naši pozornost ještě dřevěná kazatelna s bohatě zdobenou stříškou.

Roku 2004 byl kostel prohlášen kulturní památkou.

Místo uskutečnění

N 50°11.50180', E 15°58.72890'