filiální kostel (bývalý farní) sv. Jakuba Staršího, apoštola

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Založení kostela je někdy spojováno se zaniklým klášterem Svaté Pole v obci Klášter nad Dědinou.
Podle současného stavu poznání byl kostel založen na přelomu 12. a 13. století (podle V. Mencla na základě analýzy portálu). Kostel byl založen jako tribunový jednolodní kostel s apsidou na východě a věží na západě. Apsida je sklenutá konchou a od lodi je oddělena dvakrát odstupněným vítězným obloukem s vertikální částí oddělenou od archivolty jednoduchou římsou. Loď je obdélníková o rozměrech 10 x 5,15 metru s valenou klenbou s pasy a třemi páry výsečí. Klenba pochází z přestavby v roce 1885, kdy byla do romantické podoby upravena i čtyři okna v lodi. Původní strop byl plochý. Původní vstup do lodi byl portálem v severní stěně. Archivolta portálu s kresbou zdobeným tympanonem je dochována v podkroví mladšího přístavku. V západní části chrámové lodi je 2,25 m hluboká pavlačová tribuna podklenutá třemi poli křížové klenby s pozdějšími štukovými hřebínky.

Podrobně popsaný stavební vývoj tohoto kostela lze nalézt také na stránkách www.romarch.cz.

Varhany do tohoto kostela postavil Leopold Andrýs z Náchoda v roce 1895. Nástrojů od tohoto stavitele varhan se v královéhradecké diecézi mnoho nedochovalo. Více o těchto varhanách se můžete dočíst  v přiloženém dokumentu obsahujícím odborné posouzení jejich stavu provedené diecézním organologem Václavem Uhlířem v roce 2015.

Místo uskutečnění

N 50°14.41242', E 16°1.25145'